Umowa kupna i sprzedaży samochodu

Dobrze napisana umowa kupna-sprzedaży pojazdu pozwoli uniknąć szeregu nieprzyjemnych sytuacji i zabezpieczy Twoje interesy – bez względu na to, czy sprzedajesz, czy też kupujesz samochód. Z poniższego artykułu dowiesz się o czym trzeba pamiętać zawierając taką umowę. Pod artykułem znajdziesz link do pobrania wzoru umowy kupna-sprzedaży pojazdu który można dowolnie modyfikować, a więc kubki z kawą w dłoń i zaczynamy ☕

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu, jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem i zaliczką, jak postępować w sytuacji wykrycia wad ukrytych i co z ubezpieczeniem pojazdu, będzie też o współwłaścicielach.

Umowa kupna sprzedaży jest dokumentem umożliwiającym nowemu właścicielowi zarejestrowanie pojazdu na siebie. Ważna jest również dla sprzedającego, gdyż dokumentuje fakt zbycia pojazdu, co może być istotne, gdy nabywca nie dopełni formalności związanych z przerejestrowaniem auta bądź ubezpieczeniem, popełni wykroczenie drogowe lub nie opłaci OC. Warto również pamiętać, że po podpisaniu umowy kupna sprzedaży samochodu nie tylko kupujący, ale i sprzedający powinien udać się do Wydziału Komunikacji, by dopełnić formalności i zgłosić zbycie pojazdu (aktualnie można to też zrobić za pośrednictwem strony internetowej lub listownie).

Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu nie musi być sporządzona wg jakiegokolwiek wzoru – wystarczy spisać ją odręcznym, czytelnym pismem w dwóch identycznych kopiach, które na końcu podpiszą obie strony. Sprzedaż lub kupno pojazdu wymaga sporządzenia dokumentu, który będzie zawierał następujące informacje:

  • informacje na temat sprzedawanego samochodu: marka, model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer rejestracyjny, przebieg, pojemność silnika, cena podana liczbowo i słownie,
  • informacje na temat kupującego i sprzedającego: imię i nazwisko, numer PESEL, NIP, miejsce zameldowania, seria i numer dowodu osobistego, organ wydający dokument tożsamości,
  • data i godzina zawarcia umowy (w przypadku zdarzenia drogowego godzina zawarcia umowy rozwieje wątpliwości odnośnie sprawcy),
  • podpisy obu stron.

Oprócz informacji na temat samej transakcji kupna samochodu, w umowach warto zastosować formułki, które chronią obie strony. Jedną z nich jest informacja, że kupujący zna stan techniczny pojazdu. W umowie warto wymienić wszystkie usterki czy nieprawidłowości – w tym naprawy powypadkowe, aktualne uszkodzenia nadwozia, niepoprawnie działające elementy wyposażenia (np. klimatyzację). Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadach w chwili zawarcia umowy. Kupujący zaś nie będzie mógł wykazać, że o wadach nie wiedział, jeżeli zostaną one wpisane do umowy.

Za wady ukryte pojazdu odpowiada sprzedawca, kupujący musi zgłosić je w terminie miesiąca od daty zakupu pojazdu. Kupujący może w sytuacji odkrycia takiej wady zastosować również zasady rękojmi. Brak zapisu w umowie kupna-sprzedaży samochodu o zasadzie rękojmi nie oznacza, że nie mamy możliwości skorzystania z niej. Rękojmia wynika bezpośrednio z przepisów Kodeksu Cywilnego.

Drugą kwestią jest oświadczenie sprzedającego, że pojazd, którego umowa kupna-sprzedaży dotyczy: jest jego własnością, nie toczy się w stosunku do niego żadne postępowanie, nie jest przedmiotem zabezpieczenia oraz żadna osoba trzecia nie rości sobie praw do pojazdu.

Dobrą praktyką jest, aby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu przeprowadzić przegląd techniczny na stacji diagnostycznej, pozwoli to głównie kupującemu dowiedzieć się więcej o pojeździe niż widać tzw. gołym okiem. Kwestia tego, kto ponosi koszty przeglądu, zależy od indywidualnych porozumień pomiędzy sprzedającym i kupującym.

Zadatek a zaliczka

Kupno pojazdu wiąże się zazwyczaj z wpłaceniem zaliczki lub zadatku. Czym różni się zadatek od zaliczki?

  • Zaliczka jest częścią pełnej ceny samochodu. Zaliczka jest zwracana w całości kupującemu, jeśli ostatecznie nie dojdzie do transakcji. Zatem jeśli auto nie zostało sprzedane, to sprzedający nie może zatrzymać zaliczki.
  • Zadatek może zostać zatrzymany przez sprzedającego, jeśli to kupujący wycofał się z transakcji. Jeśli natomiast sprzedający otrzymał zadatek, ale nie przekazał pojazdu w terminie przewidzianym umową przedwstępną, to kupującemu przysługuje dwukrotność kwoty zadatku. Jeśli do transakcji nie dochodzi za porozumieniem stron, sprzedający zwraca kupującemu całą kwotę zadatku.

Te różnice sprawiają, że w umowie kupna-sprzedaży pojazdu należy wyraźnie określić, w jakiej formie kupujący przekazuje pieniądze sprzedającemu.

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC/AC

W momencie zakupu samochodu, właściciel powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC i ma obowiązek przekazać kupującemu umowę ubezpieczenia OC. Pojazd może również być objęty ubezpieczeniem autocasco (AC) lub innymi dodatkowymi ubezpieczeniami (assistance, NNW, opieka prawna, BLS, itp). Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie AC jak i inne dodatkowe ubezpieczenia zawarte przez sprzedającego tracą ważność z chwilą sprzedaży pojazdu. Jedynie ubezpieczenie OC pozostaje w mocy i obowiązuje do terminu wynikającego z umowy podpisanej z ubezpieczycielem przez poprzedniego właściciela.

Kupujący może także zakończyć umowę OC z dotychczasowym ubezpieczycielem i zawrzeć nową umowę z tym samym bądź innym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Poinformowanie urzędu i ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu

Spisanie umowy sprzedaży samochodu z nowym właścicielem nie jest ostatnim krokiem dla sprzedającego. Sprzedający w ciągu 30 dni powinien udać się do Wydziału Komunikacji i zgłosić, że nie jest już właścicielem pojazdu. Za niepowiadomienie nie grożą żadne sankcje, ale sprzedający nie poniesie wtedy ewentualnych kosztów mandatów i innych wykroczeń spowodowanych przez nowego nabywcę pojazdu, jeśli ten nie przerejestruje samochodu na siebie. Kupujący musi przerejestrować na siebie pojazd w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy. Sprzedaż pojazdu należy także zgłosić w ciągu 14 dni do ubezpieczyciela. Zabezpiecza to interes sprzedającego, który w przypadku, gdy kupujący nie dopełni niezbędnych formalności (przerejestrowania pojazdu i zgłoszenia faktu zakupu ubezpieczycielowi) nie będzie otrzymywał wezwań do zapłaty OC.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu a współwłaściciel

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży pojazdu w przypadku występowania współwłaściciela? Jeśli istnieje współwłaściciel/e wówczas Umowa powinna zawierać dane i podpisy wszystkich współwłaścicieli samochodu. Jeśli tak się nie stanie, kupujesz jedynie prawa do współwłaścicielstwa pojazdu. Pieniądze możesz natomiast przekazać do jednego ze współwłaścicieli – to oni sami zajmą się rozdzieleniem kwot pomiędzy sobą. Warto ująć w umowie kupna i sprzedaży samochodu, który współwłaściciel otrzymuje jaką kwotę.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądać, gdy umowa sprzedaży samochodu miałaby dotyczyć dwóch (lub więcej) kupujących. Wtedy również dane i podpisy wszystkich kupujących muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży auta.

Pamiętaj, że najlepsze ubezpieczenie samochodu jak i ceny uzyskasz w naszej Multiagencji. Zapraszamy jjdab.pl. tel. 570 110 970

Przygotowaliśmy dla Ciebie bezpłatny i gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży auta:

5/5 - (6)