Ubezpieczenie anglika w Polsce

Polacy często sprowadzają samochody z zagranicy. Najczęściej z Niemiec i Francji, ale również z Wielkiej Brytanii. Charakterystyczną cechą dla tzw. anglika jest kierownica po prawej stronie. Czy możesz wykupić ubezpieczenie OC dla auta z kierownicą po prawej stronie? Jak przebiega zarejestrowanie? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Jak przygotować angielski samochód do polskich dróg?

Aby bezproblemowo zarejestrować anglika i poruszać się nim po drodze, nie musisz wymieniać całej deski rozdzielczej ani też przenosić kierownicy na lewą stronę. Przepisy prawne się zmieniły. Aktualnie konieczne jest naniesienie mniejszych poprawek: ustawienie reflektorów tak, by oświetlały lepiej prawe pobocze, szkła w lusterkach muszą zwiększyć pole widzenia po lewej stronie, tylnie światła przeciwmgielne muszą zostać przeniesione na lewą stronę, chyba że auto posiada światła przeciwmgielne po obu stronach oraz należy dopasować prędkościomierz, który musi wskazywać prędkość w kilometrach (może mieć podwójną skale – kilometry i mile).

Jakich dokumentów potrzebujesz by zarejestrować samochód?

Jeśli wszystkie poprawki zostały naniesione, pora na zarejestrowanie auta. Do tego procesu musisz zebrać wszystkie niezbędne dokumenty: brytyjski dowód rejestracyjny V5C i jego tłumaczenie, dowód zakupu, tablice rejestracyjne, wniosek o rejestracje, dowód tożsamości, dokument potwierdzający zwolnienie z opłat lub potwierdzenie wykonania przelewu za akcyzę, pozytywny wynik badania technicznego oraz zgodnie z polskim prawem musisz posiadać również obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jakie trudności możesz napotkać wykupując OC dla anglika?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży OC, które jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce samochodu/pojazdu. Co najwyżej mogą ustawić zaporowy koszt polisy dla takiego samochodu. Dla samochodów z kierownicą po prawej stronie ubezpieczenie w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego może kosztować kilkukrotnie więcej niż dla analogicznego samochodu z kierownicą po stronie lewej. Finalnie koszt polisy będzie uzależniony od modelu pojazdu, roku produkcji, pojemności silnika, szkodowości i wieku kierowcy oraz od miejsca zamieszkania właściciela anglika. Niemniej jednak na rynku jest kilka towarzystw ubezpieczeniowych które stosują kilkuprocentowe zwyżki dla anglików.

A co z ubezpieczeniem AC?

Inaczej to wygląda z ubezpieczeniem AC. Dlaczego? Wypadki spowodowane przez kierowców poruszających się anglikiem zdarzają się zdecydowanie częściej niż pozostałymi pojazdami. Jest to spowodowane nieprzystosowaniem prawostronnej kierownicy do ruchu panującego w Polsce. Znalezienie ubezpieczenia AC dla anglika nie jest trudne, ale będzie kosztowne.

Zapraszamy do naszej multiagencji z każdym tematem ubezpieczeniowym, ubezpieczamy sporo anglików dla Twojego samochodu również znajdziemy zadowalające ubezpieczenie. www.jjdab.pl, tel. 570 110 970, mail: kontakt@jjdab.pl

5/5 - (2)