Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – co i jak wypełnić

Niestety, ale wystarczy chwila nieuwagi, przypadek lub po prostu pech i kolizja gotowa. Wiadomo, że nikt tego nie chciał, ale stało się i nic już nie zmienimy. Najważniejsze pytanie: co robić dalej? Wezwać policję lub spisać oświadczenie o kolizji. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie wszystko znajdziecie w poniższym artykule. Kubek z kawą w dłoń i zapraszam do lektury ☺

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Oświadczenie możemy spisać samodzielnie na kartce papieru lub skorzystać z gotowego formularza, który możesz pobrać tutaj. Osoba, która doprowadziła do stłuczki, musi podpisać czytelnie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Poniżej minimum niezbędnych informacji, które powinny znaleźć się w oświadczeniu o kolizji drogowej:

 • dane kierowcy (sprawcy): imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania (spisujemy z jakiegoś dokumentu urzędowego typu prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport),
 • dane właściciela lub właścicieli samochodu (spisujemy z dowodu rejestracyjnego),
 • dane samochodu: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN (wszystko znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym),
 • dane ubezpieczenia OC sprawcy: numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, data ważności polisy,
 • data miejsce i czas zdarzenia,
 • informacja kto jest sprawcą a kto poszkodowanym,
 • dokładnie opisz okoliczności zdarzenia wraz z informacją do jakich znaków drogowych nie dostosował się sprawca,
 • dokładnie opisz zakres zniszczenia samochodu – najlepiej dodatkowo zrób zdjęcia pojazdów,
 • jeżeli uszkodzeniu uległy przedmioty w samochodzie opisz je i wykonaj zdjęcia,
 • jeżeli są świadkowie spisz ich dane osobowe i poproś, aby podpisali się pod oświadczeniem,
 • czytelnie podpisuje się sprawca i poszkodowany.

Pamiętaj, że kolizja to zdarzenie losowe któremu towarzyszy sporo stresu i aby nie biegać za drukiem oświadczenia warto zawczasu je sobie wydrukować i mieć gdzieś w samochodzie, aby w razie potrzeby z niego skorzystać.

Posiadamy oświadczenie sprawcy kolizji, jakie są dalsze kroki?

Posiadamy wypełnione i podpisane oświadczenie o kolizji, co teraz? Zgłaszamy szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Jeśli jest możliwość skorzystania z BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) czyli zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym mamy wykupione OC to tak postępujemy wówczas „nasz” ubezpieczyciel zajmie się za nas wszelkimi formalnościami i likwidacją szkody. Temat BLS szerzej opisany w artykule na naszym blogu – polecam.

Przy jakimkolwiek zdarzeniu drogowym bardzo pomocne będzie ubezpieczenie assistance o ile wykupiliśmy je przy okazji zakupu polisy ubezpieczeniowej. W ramach assistance możemy skorzystać z holowania pojazdu oraz otrzymać pojazd zastępczy na czas naprawy w ramach wykupionych limitów.

Po zgłoszeniu kolizji drogowej u Ubezpieczyciela zostaje uruchomiona procedura likwidacji szkody, zostaną zweryfikowane dostarczone dane i dokumenty, zakres uszkodzeń w pojeździe oraz odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie. Po ustaleniu powyższych okoliczności zostanie dokonana wycena szkody i wydana decyzja o wysokości odszkodowania.

Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?

Oświadczenie powinno zawierać te same informacje. Jeśli nie jesteśmy w stanie z drugim uczestnikiem zdarzenia dojść do porozumienia, kto jest sprawcą stłuczki parkingowej, warto zadzwonić po policję, która pomoże ustalić winnego. Jeśli po powrocie do zaparkowanego auta zauważymy zarysowanie lub inne uszkodzenie, a sprawcy, informacji za szybą lub świadków nie ma, sprawdź czy w okolicy nie ma kamer z monitoringiem. Jeśli są, udaj się do obsługującego monitoring (w mieście zazwyczaj jest to straż miejska, w galeriach handlowych firma ochroniarska) z prośbą o udostępnienie nagrania.

Policja do kolizji drogowej?

Jeśli obie strony (uczestnicy kolizji) zgadzają się co do przebiegu zdarzeń i na tą okoliczność powstanie oświadczenie o zdarzeniu drogowym wypełnione zgodnie z powyższymi wskazówkami to nie musimy wzywać policji. Jeśli jednak jedna ze stron nie zgadza się z przebiegiem zdarzeń to najlepiej wezwać policje która ustali okoliczności zdarzenia.

Inne sytuacje w których powinniśmy wezwać policję do kolizji:

 • sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia,
 • trudno ustalić, która strona była sprawcą kolizji,
 • każdy z uczestników ma inną wersje zaistniałej sytuacji,
 • podejrzewamy, że drugi kierowca może być nietrzeźwy,
 • mamy jakąkolwiek wątpliwość odnośnie dokumentów drugiego kierowcy,
 • uczestników kolizji został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu.

Pamiętaj, że najlepsze ubezpieczenia i super serwis ubezpieczeniowy znajdziesz w JJD Ubezpieczenia. Zapraszamy ☺

pobierz druk oświadczenia

oświadczenie PDF

4.8/5 - (6)