Ubezpieczenie w NFZ, gdy nie pracujesz na etacie - poradnik

Zastanawiałeś się czy możesz być ubezpieczony w NFZ, gdy nie masz umowy o pracę? Nie musisz się obawiać, istnieje taka możliwość. Możesz założyć działalność gospodarczą, zatrudnić się na umowę zlecenie lub dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to zorganizować i jaki jest koszt takiego świadczenia? Wyjaśnię wszystko krok po kroku. Kubek z kawą w dłoń i zapraszam do lektury ☺

Konstytucja RP artykuł 68 ustęp 2 - „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”. Konstytucja Konstytucją a rzeczywistość jak zwykle jest inna. NFZ szacuje, że bez prawa do publicznej opieki medycznej pozostaje ponad 1 milion Polaków. Przede wszystkim są to osoby zatrudnione na umowę o dzieło, pracujący na czarno oraz osoby pracujące krótkookresowo za granicą.

Czy możemy skorzystać z pomocy lekarza będąc nieubezpieczonym?

Kilkaset tysięcy nieubezpieczonych Polaków korzysta w ciągu roku ze świadczeń NFZ, świadczeń, za które teoretycznie powinni zapłacić z własnej kieszeni. Tutaj z pomocą dla takich osób przyszła nowelizacja przepisów o ochronie zdrowia. Od 1 stycznia 2017 gwarantuje ona bezpłatny dostęp do usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej wszystkim, także nieubezpieczonym. W praktyce oznacza to spore zamieszanie poznawcze dlatego że osoby nieubezpieczone mogą otrzymywać świadczenia na podstawie deklaracji, że ubezpieczenie posiadają, a NFZ nie będzie karał ich za poświadczenie nieprawdy i nie będzie egzekwował opłat za wykonane świadczenia. Pamiętajmy, że zmiana ta dotyczy wyłącznie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli całodobowej opieki w przychodniach wraz z możliwością wykonywania badań diagnostycznych nie dotyczy ona pobytu w szpitalach i korzystanie z lekarzy specjalistów.

Kogo jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem w NFZ?

Do korzystania z usług publicznej służby zdrowia są uprawnione wyłącznie osoby opłacające składkę na NFZ lub takie, które zostały objęte polisą z innego powodu (np. uczą się, pobierają zasiłek lub korzystają z ubezpieczenia jednego z członków rodziny). Z bezpłatnej i publicznej służby zdrowia mają prawo korzystać m.in.:

  • osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • rolnicy i ich rodziny, emeryci i renciści,
  • uczniowie, studenci,
  • osoby pobierające świadczenia socjalne (urlop macierzyński, wychowawczy), przedemerytalne, osoby bezrobotne objęte ubezpieczeniem (co miesiąc muszą zgłaszać się do biura pracy),
  • funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i innych służb oraz osoby duchowne.

Składka zdrowotna

W okresie, gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, składkę zdrowotną odprowadza za nas pracodawca. Ale co, jeśli jest inaczej? Istnieje kilka sposobów które opisuję poniżej.

Prywatna opieka medyczna

Wydaje się, że nie potrzebujemy ubezpieczenia w NFZ, gdyż wystarczy nam prywatna opieka / polisa medyczna. Taka forma ubezpieczenia ma wiele plusów: szybki dostęp do lekarzy i specjalistów, sporo badań laboratoryjnych i diagnostycznych uwarunkowanych od wybranego pakietu. Plusem jest również cena, za 50 zł miesięcznie można mieć dostęp do prywatnej opieki medycznej z lekarzem internistą i kilkoma specjalistami. Prywatną opiekę medyczną możemy wykupić dołączając się do swojego partnera/ki którzy mają taką opcję w miejscu pracy jak i wykupić ją u dobrego agenta ubezpieczeniowego.

Jak to w życiu bywa z plusami występują minusy. Prywatna opieka medyczna nie zapewni nam dostępu do państwowego szpitala, a sytuacji, które mogą taki pobyt spowodować jest nie mało: wypadek komunikacyjny, zawał, transport lotniczy po unieruchomieniu w górach, operacje, pogłębiona diagnostyka w związku z pogorszeniem stanu zdrowia. Nie posiadając ubezpieczenia NFZ za takie świadczenia szpitalne będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Niestety koszty takiego pobytu w szpitalu mogą iść nawet w setki tysięcy złotych.

Czy można ubezpieczyć się w NFZ prywatnie?

Tak, możesz ubezpieczyć się w NFZ dobrowolnie, pamiętaj, że możesz też skorzystać z ubezpieczenia NFZ swojego partnera/ki, rodziców lub dziadków pod warunkiem, że mieszkacie we wspólnym gospodarstwie domowym.

Jak kształtuje się dobrowolne ubezpieczenie w NFZ? Miesięczna składka wynosi 9% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Informację o wysokości średniego wynagrodzenia podaje co kwartał GUS. Oznacza to, że wysokość składki zmienia się co kwartał.

„Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 21 stycznia 2021r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2020 r. wyniosło 5 656,51 zł.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2021r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 509,09 zł.”

Ważne: opóźnienie we wpłacie składki powoduje automatyczne rozwiązanie umowy z NFZ i wygaśnięcie prawa do świadczeń.

Podsumowanie

Masz już jasność w temacie ubezpieczenia w NFZ? Jeśli nurtują Cię pytania, na które nie znalazłeś/aś odpowiedzi w powyższym wpisie napisz do nas lub zadzwoń chętnie pomożemy w każdej kwestii związanej z tematyką ubezpieczeniową.

(5/5), Ocen: 8


Kalkulator OC / AC / NNW / Assistance

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Darmowa wycena ubezpieczenia

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Oferta Ubezpieczeń

Zapoznaj się z naszą szczegółową ofertę ubezpieczeń OC i AC już dziś

Ubezpieczenia samochodu

Nie przepłacaj i sprawdź najtańsze OC, AC i NNW

Ubezpieczenia na życie

Ubezpiecz swoich bliskich już teraz bez wychodzenia z domu

Ubezpieczenia mieszkania, domu

Tanie ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenia turystyczne

Bezpieczna podróż z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenia firmy

Chroń mienie firmowe od wszystkich zdarzeń

Ubezpieczenia rolne

Sprawdź ubezpieczenia rolne dla rolników

Zadzwoń już dziś!

  +48 570 110 970
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Kup ubezpieczenie zdalnie

bez wychodzenia z domu

Zamów szybko i wygodnie ubezpieczenie samochodu (OC, AC, NNW, Assistance), ubezpieczenie mieszkania, domu turystyczne, firmowe czy na życie bez wychodzenia z domu.
Wszystkie formalności załatwimy przez telefon i Internet. Ubezpieczenia online
Zadzwoń, nie odkładaj decyzji na później i już teraz zdalnie ubezpiecz zdrowie i życie swoje i swojej rodziny!

Ubezpieczenia zdalne realizujemy dla klientów z całej Polski!

Multiagencja ubezpieczeniowa

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w Polsce jesteśmy w stanie znaleźć i dopasować najlepszą polisę ubezpieczeniową dla Ciebie. Zadzwoń już teraz do Nas, a my wszystkim się zajmiemy. U nas nie musisz wprowadzać swoich danych do formularzy, my się tym zajmiemy a Ty w tym czasie możesz oddać się swoim pasjom.

Pomagamy i doradzamy w wyborze najkorzystniejszej oferty, idealnie dopasowanej do potrzeb indywidualnych każdego klienta lub firmy. Posiadamy swoje oddziały ubezpieczeń w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Zakopanem i Gorlicach.

Rankomat, paczkomat czy inny automat, to nie nasze rzeczy. Agent z JJD dobrze ubezpieczy i Twoje polisy będzie mieć w swojej pieczy.

Ubezpieczenia Generali Ubezpieczenia Compensa Ubezpieczenia Ubezpieczenia Warta Ubezpieczenia PZU Ubezpieczenia TUZ Ubezpieczenia InterRisk Ubezpieczenia Ergo Hestia Ubezpieczenia HDI Ubezpieczenia Proama Ubezpieczenia Allianz Concorida MTU Euroins Wiener Uniqa
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce. Polityka Prywatności.