Pracownicze Plany kapitałowe (PPK)

W dzisiejszym artykule garść informacji o PPK, co to za program jakie są jego cele i jak nim zarządzać, a więc kubki z kawą w dłoń i zaczynamy ☕

PPK to powszechny i dobrowolny system oszczędzania dla pracowników na emeryturę, realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Jest to program dobrowolny dla pracowników, ale obowiązkowy dla pracodawców. Każda firma ma obowiązek wprowadzić PPK poprzez wybór instytucji finansowej do prowadzenia programu.

Czy pracodawca musi utworzyć PPK?

Tak, PPK jest obowiązkowe wyjątki stanowią sytuacje:

  • kiedy jesteś firmą jednoosobową,
  • w Twojej firmie działa program PPE (pracowniczy program emerytalny), pod warunkiem, że do PPE przystąpiło minimum 25% pracowników a składka na PPE wynosi minimum 3,5% wynagrodzenia brutto.

Pracodawca ma obowiązek objąć programem wszystkich swoich pracowników w wieku 18-55 lat, na rzecz których odprowadza składki ubezpieczenia rentowego i emerytalnego. Pracownicy w wieku 55-70 lat mogą przystąpić do PPK dobrowolnie, aby tego dokonać muszą przedstawić pracodawcy odpowiedni wniosek. Osoby powyżej 70. roku życia, niestety nie mogą się zapisać do programu.

Od kiedy obowiązuje PPK (uwaga – nowe terminy)

W związku z pandemią COVID-19 przedłużono terminy składania umów. W zależności od wielkości firmy, umowę o zarządzanie PPK należy podpisać:

  • do 27 października 2020 dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • do 26 marca 2021 dla jednostek sektora finansów publicznych,
  • do 23 kwietnia 2021 dla pozostałych podmiotów.

Umowę o prowadzenie PPK należy podpisać:

  • do 10 listopada 2020 dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • do 10 kwietnia 2021 dla jednostek sektora finansów publicznych,
  • do 10 maja 2021 dla pozostałych podmiotów.

Kiedy należy przekazać pierwsze wpłaty

Opłaty należy naliczyć od pierwszej wypłaty wynagrodzenia pracownika, którą otrzymał po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Wpłaty dokonuje się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zaczął istnieć stosunek prawny wynikający z zawarcia umowy o prowadzenie PPK:

  • jeśli w tym samym miesiącu, to wpłatę należy uiścić w terminie od 1 do 15 dnia kolejnego miesiąca,
  • jeśli w kolejnym miesiącu, to wpłaty należy dokonać w terminie od dnia obliczenia i pobrania wpłaty maksymalnie do 15 dnia następnego miesiąca.

Przykład: umowa o prowadzenie podpisana 10 stycznia 2021 i pierwsza wypłata dokonana także w styczniu obligują do przekazania wpłaty między 1 a 15 lutego (można również w styczniu). Jeśli jednak umowa była podpisana 10 stycznia 2021, a wynagrodzenie wypłacone w lutym, to wpłatę na PPK należy przekazać najpóźniej 15 marca 2021.

Czy pracownik może zrezygnować z PPK?

Program ma charakter dobrowolny i rezygnacja z PPK przez pracownika jest możliwa. Pracowników w wieku 18 – 55 lat należy zapisać do programu automatycznie, ale decyzja o pozostaniu w programie bądź wypisaniu się z niego należy do pracownika.

Odstąpienie od programu odbywa się poprzez złożenie pisemnej deklaracji. Rezygnacja jest ważna czasowo do 1 kwietnia 2023, wówczas ponownie nastąpi automatyczne zapisanie wszystkich pracowników (w wieku 18 – 55 lat). Taki proces będzie się powtarzał co 4 lata. Pracownik zostanie ponownie włączony do PPK i jeśli wciąż nie będzie chciał w nim uczestniczyć, kolejny raz będzie zobligowany do złożenia rezygnacji.

Rezygnację jak również zapis do programu PPK można złożyć w dowolnym momencie istnienia programu.

Wpłaty na konto PPK to suma trzech źródeł: pracodawcy, pracownika i państwa.

Wpłata podstawowa pracownika wynosi 2% jego wynagrodzenia brutto, natomiast pracodawcy 1,5% tego wynagrodzenia. Jedna jak i druga strona może też zadeklarować wpłaty dodatkowe. Poniżej diagram zapożyczony z mojeppk.pl

Dodatkowe obowiązki w związku z prowadzeniem PPK

Pierwszym krokiem do wdrożenia programu w firmie jest wybór instytucji finansowej, która będzie prowadziła PPK. Ten obowiązek spoczywa na pracodawcy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją wyłonioną z zatrudnionych osób. Najpierw należy zawrzeć umowę o zarządzanie, a następnie o prowadzenie PPK (w imieniu i na rzecz zatrudnionych). Pracodawca wybiera instytucję zarządzającą spośród tych podmiotów, które spełniają ustawowe warunki do zarządzania PPK.

Obowiązkiem pracodawcy jest obliczenie wysokości miesięcznych wpłat (części własnej i części pracownika) oraz terminowe ich uiszczanie. Lista instytucji finansowych upoważnionych do zarządzania portfelem PPK jest dostępna na stronie www.mojeppk.pl

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozwiały się wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące PPK. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz zapisać się do PPK zapraszamy do kontaktu z nami tel. 570 110 970

5/5 - (3)