Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - co i jak wypełnić

Niestety, ale wystarczy chwila nieuwagi, przypadek lub po prostu pech i kolizja gotowa. Wiadomo, że nikt tego nie chciał, ale stało się i nic już nie zmienimy. Najważniejsze pytanie: co robić dalej? Wezwać policję lub spisać oświadczenie o kolizji. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie wszystko znajdziecie w poniższym artykule. Kubek z kawą w dłoń i zapraszam do lektury ☺

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Oświadczenie możemy spisać samodzielnie na kartce papieru lub skorzystać z gotowego formularza, który możesz pobrać tutaj. Osoba, która doprowadziła do stłuczki, musi podpisać czytelnie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Poniżej minimum niezbędnych informacji, które powinny znaleźć się w oświadczeniu o kolizji drogowej:

 • dane kierowcy (sprawcy): imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania (spisujemy z jakiegoś dokumentu urzędowego typu prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport),
 • dane właściciela lub właścicieli samochodu (spisujemy z dowodu rejestracyjnego),
 • dane samochodu: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN (wszystko znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym),
 • dane ubezpieczenia OC sprawcy: numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, data ważności polisy,
 • data miejsce i czas zdarzenia,
 • informacja kto jest sprawcą a kto poszkodowanym,
 • dokładnie opisz okoliczności zdarzenia wraz z informacją do jakich znaków drogowych nie dostosował się sprawca,
 • dokładnie opisz zakres zniszczenia samochodu - najlepiej dodatkowo zrób zdjęcia pojazdów,
 • jeżeli uszkodzeniu uległy przedmioty w samochodzie opisz je i wykonaj zdjęcia,
 • jeżeli są świadkowie spisz ich dane osobowe i poproś, aby podpisali się pod oświadczeniem,
 • czytelnie podpisuje się sprawca i poszkodowany.

Pamiętaj, że kolizja to zdarzenie losowe któremu towarzyszy sporo stresu i aby nie biegać za drukiem oświadczenia warto zawczasu je sobie wydrukować i mieć gdzieś w samochodzie, aby w razie potrzeby z niego skorzystać.

Posiadamy oświadczenie sprawcy kolizji, jakie są dalsze kroki?

Posiadamy wypełnione i podpisane oświadczenie o kolizji, co teraz? Zgłaszamy szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Jeśli jest możliwość skorzystania z BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) czyli zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym mamy wykupione OC to tak postępujemy wówczas „nasz” ubezpieczyciel zajmie się za nas wszelkimi formalnościami i likwidacją szkody. Temat BLS szerzej opisany w artykule na naszym blogu - polecam.

Przy jakimkolwiek zdarzeniu drogowym bardzo pomocne będzie ubezpieczenie assistance o ile wykupiliśmy je przy okazji zakupu polisy ubezpieczeniowej. W ramach assistance możemy skorzystać z holowania pojazdu oraz otrzymać pojazd zastępczy na czas naprawy w ramach wykupionych limitów.

Po zgłoszeniu kolizji drogowej u Ubezpieczyciela zostaje uruchomiona procedura likwidacji szkody, zostaną zweryfikowane dostarczone dane i dokumenty, zakres uszkodzeń w pojeździe oraz odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie. Po ustaleniu powyższych okoliczności zostanie dokonana wycena szkody i wydana decyzja o wysokości odszkodowania.

Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?

Oświadczenie powinno zawierać te same informacje. Jeśli nie jesteśmy w stanie z drugim uczestnikiem zdarzenia dojść do porozumienia, kto jest sprawcą stłuczki parkingowej, warto zadzwonić po policję, która pomoże ustalić winnego. Jeśli po powrocie do zaparkowanego auta zauważymy zarysowanie lub inne uszkodzenie, a sprawcy, informacji za szybą lub świadków nie ma, sprawdź czy w okolicy nie ma kamer z monitoringiem. Jeśli są, udaj się do obsługującego monitoring (w mieście zazwyczaj jest to straż miejska, w galeriach handlowych firma ochroniarska) z prośbą o udostępnienie nagrania.

Policja do kolizji drogowej?

Jeśli obie strony (uczestnicy kolizji) zgadzają się co do przebiegu zdarzeń i na tą okoliczność powstanie oświadczenie o zdarzeniu drogowym wypełnione zgodnie z powyższymi wskazówkami to nie musimy wzywać policji. Jeśli jednak jedna ze stron nie zgadza się z przebiegiem zdarzeń to najlepiej wezwać policje która ustali okoliczności zdarzenia.

Inne sytuacje w których powinniśmy wezwać policję do kolizji:

 • sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia,
 • trudno ustalić, która strona była sprawcą kolizji,
 • każdy z uczestników ma inną wersje zaistniałej sytuacji,
 • podejrzewamy, że drugi kierowca może być nietrzeźwy,
 • mamy jakąkolwiek wątpliwość odnośnie dokumentów drugiego kierowcy,
 • uczestników kolizji został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu.

Pamiętaj, że najlepsze ubezpieczenia i super serwis ubezpieczeniowy znajdziesz w JJD Ubezpieczenia. Zapraszamy ☺

pobierz druk oświadczenia

oświadczenie PDF
(5/5), Ocen: 21


Kalkulator OC / AC / NNW / Assistance

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Darmowa wycena ubezpieczenia

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Oferta Ubezpieczeń

Zapoznaj się z naszą szczegółową ofertę ubezpieczeń OC i AC już dziś

Ubezpieczenia samochodu

Nie przepłacaj i sprawdź najtańsze OC, AC i NNW

Ubezpieczenia na życie

Ubezpiecz swoich bliskich już teraz bez wychodzenia z domu

Ubezpieczenia mieszkania, domu

Tanie ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenia turystyczne

Bezpieczna podróż z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenia firmy

Chroń mienie firmowe od wszystkich zdarzeń

Ubezpieczenia rolne

Sprawdź ubezpieczenia rolne dla rolników

Zadzwoń już dziś!

  +48 570 110 970
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Kup ubezpieczenie zdalnie

bez wychodzenia z domu

Zamów szybko i wygodnie ubezpieczenie samochodu (OC, AC, NNW, Assistance), ubezpieczenie mieszkania, domu turystyczne, firmowe czy na życie bez wychodzenia z domu.
Wszystkie formalności załatwimy przez telefon i Internet. Ubezpieczenia online
Zadzwoń, nie odkładaj decyzji na później i już teraz zdalnie ubezpiecz zdrowie i życie swoje i swojej rodziny!

Ubezpieczenia zdalne realizujemy dla klientów z całej Polski!

Multiagencja ubezpieczeniowa

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w Polsce jesteśmy w stanie znaleźć i dopasować najlepszą polisę ubezpieczeniową dla Ciebie. Zadzwoń już teraz do Nas, a my wszystkim się zajmiemy. U nas nie musisz wprowadzać swoich danych do formularzy, my się tym zajmiemy a Ty w tym czasie możesz oddać się swoim pasjom.

Pomagamy i doradzamy w wyborze najkorzystniejszej oferty, idealnie dopasowanej do potrzeb indywidualnych każdego klienta lub firmy. Posiadamy swoje oddziały ubezpieczeń w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Zakopanem i Gorlicach.

Rankomat, paczkomat czy inny automat, to nie nasze rzeczy. Agent z JJD dobrze ubezpieczy i Twoje polisy będzie mieć w swojej pieczy.

Ubezpieczenia Generali Ubezpieczenia Compensa Ubezpieczenia Ubezpieczenia Warta Ubezpieczenia PZU Ubezpieczenia TUZ Ubezpieczenia InterRisk Ubezpieczenia Ergo Hestia Ubezpieczenia HDI Ubezpieczenia Proama Ubezpieczenia Allianz Concorida MTU Euroins Wiener Uniqa
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce. Polityka Prywatności.