Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej - co i jak wypełnić
Niestety, ale wystarczy chwila nieuwagi, przypadek lub po prostu pech i kolizja gotowa. Wiadomo, że nikt tego nie chciał, ale stało się i nic już nie zmienimy. Najważniejsze pytanie: co robić dalej? Wezwać policję lub spisać oświadczenie o kolizji. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie wszystko znajdziecie w poniższym artykule. Kubek z kawą w dłoń i zapraszam do lektury ☺
Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Oświadczenie możemy spisać samodzielnie na kartce papieru lub skorzystać z gotowego formularza, który możesz pobrać tutaj. Osoba, która doprowadziła do stłuczki, musi podpisać czytelnie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Poniżej minimum niezbędnych informacji, które powinny znaleźć się w oświadczeniu o kolizji drogowej:
- dane kierowcy (sprawcy): imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania (spisujemy z jakiegoś dokumentu urzędowego typu prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport),
- dane właściciela lub właścicieli samochodu (spisujemy z dowodu rejestracyjnego),
- dane samochodu: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN (wszystko znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym),
- dane ubezpieczenia OC sprawcy: numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, data ważności polisy,
- data miejsce i czas zdarzenia,
- informacja kto jest sprawcą a kto poszkodowanym,
- dokładnie opisz okoliczności zdarzenia wraz z informacją do jakich znaków drogowych nie dostosował się sprawca,
- dokładnie opisz zakres zniszczenia samochodu - najlepiej dodatkowo zrób zdjęcia pojazdów,
- jeżeli uszkodzeniu uległy przedmioty w samochodzie opisz je i wykonaj zdjęcia,
- jeżeli są świadkowie spisz ich dane osobowe i poproś, aby podpisali się pod oświadczeniem,
- czytelnie podpisuje się sprawca i poszkodowany.
Pamiętaj, że kolizja to zdarzenie losowe któremu towarzyszy sporo stresu i aby nie biegać za drukiem oświadczenia warto zawczasu je sobie wydrukować i mieć gdzieś w samochodzie, aby w razie potrzeby z niego skorzystać.
Posiadamy oświadczenie sprawcy kolizji, jakie są dalsze kroki?
Posiadamy wypełnione i podpisane oświadczenie o kolizji, co teraz? Zgłaszamy szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Jeśli jest możliwość skorzystania z BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) czyli zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym mamy wykupione OC to tak postępujemy wówczas „nasz” ubezpieczyciel zajmie się za nas wszelkimi formalnościami i likwidacją szkody. Temat BLS szerzej opisany w artykule na naszym blogu - polecam.
Przy jakimkolwiek zdarzeniu drogowym bardzo pomocne będzie ubezpieczenie assistance o ile wykupiliśmy je przy okazji zakupu polisy ubezpieczeniowej. W ramach assistance możemy skorzystać z holowania pojazdu oraz otrzymać pojazd zastępczy na czas naprawy w ramach wykupionych limitów.
Po zgłoszeniu kolizji drogowej u Ubezpieczyciela zostaje uruchomiona procedura likwidacji szkody, zostaną zweryfikowane dostarczone dane i dokumenty, zakres uszkodzeń w pojeździe oraz odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie. Po ustaleniu powyższych okoliczności zostanie dokonana wycena szkody i wydana decyzja o wysokości odszkodowania.
Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?
Oświadczenie powinno zawierać te same informacje. Jeśli nie jesteśmy w stanie z drugim uczestnikiem zdarzenia dojść do porozumienia, kto jest sprawcą stłuczki parkingowej, warto zadzwonić po policję, która pomoże ustalić winnego. Jeśli po powrocie do zaparkowanego auta zauważymy zarysowanie lub inne uszkodzenie, a sprawcy, informacji za szybą lub świadków nie ma, sprawdź czy w okolicy nie ma kamer z monitoringiem. Jeśli są, udaj się do obsługującego monitoring (w mieście zazwyczaj jest to straż miejska, w galeriach handlowych firma ochroniarska) z prośbą o udostępnienie nagrania.
Policja do kolizji drogowej?
Jeśli obie strony (uczestnicy kolizji) zgadzają się co do przebiegu zdarzeń i na tą okoliczność powstanie oświadczenie o zdarzeniu drogowym wypełnione zgodnie z powyższymi wskazówkami to nie musimy wzywać policji. Jeśli jednak jedna ze stron nie zgadza się z przebiegiem zdarzeń to najlepiej wezwać policje która ustali okoliczności zdarzenia.
Inne sytuacje w których powinniśmy wezwać policję do kolizji:
- sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia,
- trudno ustalić, która strona była sprawcą kolizji,
- każdy z uczestników ma inną wersje zaistniałej sytuacji,
- podejrzewamy, że drugi kierowca może być nietrzeźwy,
- mamy jakąkolwiek wątpliwość odnośnie dokumentów drugiego kierowcy,
- uczestników kolizji został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu.
Pamiętaj, że najlepsze ubezpieczenia i super serwis ubezpieczeniowy znajdziesz w JJD Ubezpieczenia. Zapraszamy ☺