Jaka kara za brak OC w 2023 roku?

Nowy rok przynosi jak zwykle nowe podwyżki, które dosięgają również kierowców. W związku z podniesieniem płacy minimalnej w roku 2023 z 3 010 PLN do 3 490 PLN brutto wzrośnie również kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kara jest bezpośrednio powiązana z tą kwotą, a jej wartość zależna jest od rodzaju pojazdu. W tym roku wzrost wynosi prawie 16% w porównaniu do roku poprzedniego. W kolejnej części wpisu blogowego dowiedzą się Państwo, o jakich kwotach mowa w rozporządzeniu.

Wysokość kar za brak OC

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, w roku 2023 odczuwalnie zwiększyły się kwoty kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. Poniżej zestawienie kar w bieżącym roku.

Jaka kara za brak oc samochodu w 2023 roku?

Samochód Osobowy

Do 3 dni - 1400 zł

Od 4 do 14 dni - 3490 zł

Powyżej 14 dni - 6980 zł

Motocykl bądź MotoRower

Do 3 dni - 230 zł

Od 4 do 14 dni - 580 zł

Powyżej 14 dni - 1160 zł

Samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik siodłowy

Do 3 dni - 2090 zł

Od 4 do 14 dni - 5240 zł

Powyżej 14 dni - 10470 zł

Kalkulator OC / AC / NNW / Assistance

oblicz OC/AC
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

W jakich przypadkach najczęściej powstaje przerwa w opłacaniu składki OC?

Bardzo często do sytuacji, kiedy nie posiadamy ważnego ubezpieczenia OC pojazdu, dochodzi z naszej niewiedzy, zapominalstwa, a nie złej woli. Najczęściej dzieje się tak, kiedy nowy właściciel używanego samochodu wraz z OC po zakończeniu obowiązującej polisy, nie wykupi nowej. Nie wszyscy wiedzą o tym, że polisa w przypadku sprzedaży samochodu nie odnawia się automatycznie. Kolejnym krokiem jest niepłacenie składki przez kierowcę samochodu. Chociaż towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze kilkukrotnie próbują się skontaktować z kierowcą, aby wyjaśnić sytuację, to czasem jest to niemożliwe. Bardzo częstą jest również sytuacja, kiedy pod koniec obowiązującej umowy znajdujemy korzystniejszą ofertę ubezpieczenia i wypowiadamy dotychczasową. Jednak w natłoku codziennych obowiązków zapominamy, że konieczne jest skontaktowanie się z nowym ubezpieczycielem i wykupienie nowej polisy.

Kto sprawdzi, czy posiadasz ważne ubezpieczenie OC?

Do kontroli są zobowiązane:

 • Policja,
 • Straż Graniczna,
 • Inspekcja Transportu Drogowego,
 • Służba celna,
 • Wydział Komunikacji.

Do kontroli ważności OC komunikacyjnego są uprawnione:

 • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
 • Inspekcja Ochrony Środowiska,
 • inne organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Czy od kary nałożonej przez UFG za brak OC można się odwołać?

Istnieje kilka przypadków, kiedy możemy liczyć na złagodzenie lub odpuszczenie wierzytelności z Ubezpieczeniowego Funduszu gwarancyjnego. O wszystkich z nich możemy przeczytać w regulaminie dostępnym na stronie instytucji. Do złagodzenia możemy wykorzystać swoją trudną sytuację materialną lub sytuację życiową. Poniżej najczęściej wykorzystywana argumentacja:

 • Wysokość dochodu na członka rodziny w roku podejmowania decyzji,
 • Bezrobocie Zobowiązanego i/lub osób pozostających na utrzymaniu Zobowiązanego we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • Koszty utrzymania Zobowiązanego i/lub osób pozostających na utrzymaniu, zobowiązanego we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • Brak majątku mogącego służyć zaspokojeniu wierzytelności,
 • Obciążenia Zobowiązanego wobec innych wierzycieli,
 • Stan zdrowia Zobowiązanego i/lub osób pozostających na utrzymaniu Zobowiązanego, we wspólnym gospodarstwie domowym.

Co w przypadku wypadku bez ubezpieczenia OC?

Kara za brak OC jest tak naprawdę jedynie namiastką tego, co może spotkać nas, jeśli podczas okresu, w którym nie posiadamy obowiązkowego ubezpieczenia i doprowadzimy do zdarzenia drogowego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci pełne świadczenie podczas wypadku lub kolizji pojazdów, jednak nie jest to instytucja charytatywna. Możemy być pewni, że zgłosi się on do nas z zamiarem zwrotu poniesionych kosztów. Roszczenie zwrotne (regresowe), o którym mowa może opiewać na niebagatelne kwoty, szczególnie wysokie, jeśli mieliśmy kolizje z samochodem stosunkowo nowym lub w wypadku ucierpieli uczestnicy zdarzenia. Najczęściej wysokości regresu wynoszą kilka bądź kilkanaście razy więcej niż samo ubezpieczenie OC pojazdu. Historia zna przypadki, kiedy kwoty regresowe przekroczyły milion złotych. Dlatego nigdy nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu OC swojego pojazdu.

Warte Zapamiętania: Za szkody spowodowane pojazdem płaci nie tylko jego nieubezpieczony właściciel, ale również osoba, która prowadziła pojazd bez ważnego OC.

Nie przepłacaj, wykup ubezpieczenie OC w najniższej cenie

Zapraszamy do skorzystania z fachowej pomocy w naszej agencji ubezpieczeń. Gdzie porównamy dla Ciebie i znajdziemy najtańsze na rynku ubezpieczenie OC. Dobierzemy najkorzystniejszą i dopasowaną polisę spośród ofert największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Zapraszamy do sprawdzenia oferty na stronie https://jjdab.pl/ubezpieczenie-samochodu i kontaktu telefonicznego.

(5/5), Ocen: 32


Kalkulator OC / AC / NNW / Assistance

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Darmowa wycena ubezpieczenia

Wyceń
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Oferta Ubezpieczeń

Zapoznaj się z naszą szczegółową ofertę ubezpieczeń OC i AC już dziś

Ubezpieczenia samochodu

Nie przepłacaj i sprawdź najtańsze OC, AC i NNW

Ubezpieczenia na życie

Ubezpiecz swoich bliskich już teraz bez wychodzenia z domu

Ubezpieczenia mieszkania, domu

Tanie ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenia turystyczne

Bezpieczna podróż z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenia firmy

Chroń mienie firmowe od wszystkich zdarzeń

Ubezpieczenia rolne

Sprawdź ubezpieczenia rolne dla rolników

Zadzwoń już dziś!

  +48 570 110 970
pracujemy codziennie w godzinach 8-21

Kup ubezpieczenie zdalnie

bez wychodzenia z domu

Zamów szybko i wygodnie ubezpieczenie samochodu (OC, AC, NNW, Assistance), ubezpieczenie mieszkania, domu turystyczne, firmowe czy na życie bez wychodzenia z domu.
Wszystkie formalności załatwimy przez telefon i Internet. Ubezpieczenia online
Zadzwoń, nie odkładaj decyzji na później i już teraz zdalnie ubezpiecz zdrowie i życie swoje i swojej rodziny!

Ubezpieczenia zdalne realizujemy dla klientów z całej Polski!

Multiagencja ubezpieczeniowa

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w Polsce jesteśmy w stanie znaleźć i dopasować najlepszą polisę ubezpieczeniową dla Ciebie. Zadzwoń już teraz do Nas, a my wszystkim się zajmiemy. U nas nie musisz wprowadzać swoich danych do formularzy, my się tym zajmiemy a Ty w tym czasie możesz oddać się swoim pasjom.

Pomagamy i doradzamy w wyborze najkorzystniejszej oferty, idealnie dopasowanej do potrzeb indywidualnych każdego klienta lub firmy. Posiadamy swoje oddziały ubezpieczeń w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Zakopanem i Gorlicach.

Rankomat, paczkomat czy inny automat, to nie nasze rzeczy. Agent z JJD dobrze ubezpieczy i Twoje polisy będzie mieć w swojej pieczy.

Ubezpieczenia Generali Ubezpieczenia Compensa Ubezpieczenia Ubezpieczenia Warta Ubezpieczenia PZU Ubezpieczenia TUZ Ubezpieczenia InterRisk Ubezpieczenia Ergo Hestia Ubezpieczenia HDI Ubezpieczenia Proama Ubezpieczenia Allianz Concorida MTU Euroins Wiener Uniqa
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce. Polityka Prywatności.